image

PeyamaKurd - Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck'ın, Çin'in Tayvan'ı en geç 2027'de ilhak edeceğini öne sürdü.

Alman basınında yer alan haberlerde, Robert Habeck'ın, Almanya’nın ekonomik olarak Çin stratejisini değiştirmek istediği kaydedildi.

Bakanlık çalışanlarının hazırladığı 100 sayfalık raporda, Alman-Çin ilişkilerinde ekonomik bağımlılığa vurguda bulunarak, Tayvan'ın en geç 2027'de Çin tarafından ilhak edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Raporda, Alman şirketlerinin Çin’deki yatırımları konusunda bağımlılığa işaret edilerek, ülkedeki yatırımları konusunda yeni raporlama gereklilikleri belirtildi.

Haberlerde, Almanya'nın kendisini gelecekte dünyanın en büyük 2'inci ekonomisi olarak nasıl bir yer alacağıyla ilgili bir strateji üzerinde çalıştığı ve bu konuda bir taslak raporun hazırlandığı kaydedildi.

Öte yandan stratejinin, "Çin ile ilişkiler", "Almanya ve Avrupa Birliği'nin (AB) güçlendirilmesi" ile "ekonomik ve siyasi ortaklıklarının çeşitlendirilmesi" gibi 3 başlık altında hazırlandığı belirtildi.

Çin, son 6 yıldır Almanya'nın en büyük ticaret ortağı olarak kayıtlara geçirildi.

Alman kamuoyu, son zamanda Rusya'ya enerji bağımlılığın "enerji kriziyle" sonuçlanmasından sonra Çin'e olan ekonomik bağımlılığı tartışıyor.