image

PeyamaKurd- Almanya, Rus doğal gazındaki kesintiler üzerine, vatandaşlara kışa hazırlık için gaz tüketimini azaltma çağrısı yaptı. Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan, ‘durum ciddi’ ifadeleri kullanıldı.

Almanya, Ulusal acil durum planındaki risk seviyesini ikinci en yüksek aşamaya yükseltiyor.

Rus doğal gazındaki kesintiler üzerine; Almanya, üç aşamalı acil durum planında ikinci en yüksek seviye olan "alarm" aşamasına geçiyor. Almanya'nın acil durum planında seviye yükseltme kararı almasıyla ilgili açıklamada bulunan Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Moskova'yı Batı'nın Ukrayna'ya verdiği destekten dolayı doğal gazı Almanya'ya karşı "bir silah olarak" kullanmakla suçladı.

“Putin tarafından yönetilen bir saldırıdır”

Bakan, Robert Habeck "Gaz tedarikinin azaltılması bize Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından yöneltilen bir ekonomik saldırıdır. Kendimizi buna karşı savunacağız. Ancak ülkemiz zorlu bir yoldan geçmek zorunda kalacak.” ifadelerini kullandı.

“Tasarruf, fark yaratabilir”

Robert Habeck, söz konusu alarm seviyesinin "gaz tedariki durumunda ciddi bir kötüleşmeyi" yansıttığını ve hane halkının tasarruflu kullanımla "bir fark yaratılabileceğini" ifade etti.

Bakan, "Şu an hissetmesek bile bir gaz krizinin içindeyiz" diyen Habeck, "Durum ciddi. Ve kış gelecek. Acil durum planındaki "alarm" seviyesi, Almanya'nın şu an için durumu "idare edebilecek" bir konumda olduğunu gösteriyor. Üçüncü ve en yüksek aşama, "acil" seviye olarak nitelendiriyor.

Gazprom, % 60 kesintiye yapmıştı

Rusya’nın enerji devi Gazprom, geçen hafta Almanya'ya Kuzey Akım boru hattı üzerinden sağladığı doğal gazı, teknik sorun gerekçesi ile % 60 oranında azaltmıştı ve birçok Avrupa ülkesi gibi Almanya da doğal gaz ihtiyacını karşılama açısından büyük oranda Rus enerji kaynaklarına bağımlı durumda.