image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği’nin (AB) Koronavirüs salgını yüzünden karşı karşıya olan ekonomik sorunları 'benzeri görülmemiş' olarak değerlendiren Almanya Başbakanı Merkel, AB’nin dijital teknolojiler alanında 'daha bağımsız' olması gerektiğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. 

Angela Merkel açıklamasında, "Ciddi zamanlarda yaşıyoruz. Daha önce sahip olduğumuz koşullar, bugün karşı karşıya olduğumuz sorunlarla karşılaştırıldığında nispeten öngörülür ve hafifti" diyerek, "Bu, bir yandan pandemi diğer yandan da onunla bağlantılı ekonomik sorunlar, onlarca yıldır belki de hiçbir zaman görmediğimiz sorunlar" sözlerine yer verdi. 

Basına yaptığı açıklamada Almanya ve Fransa’nın 'önümüzdeki haftalarda Avrupa'nın geleceğimiz olduğunu vurgulayan bir rol oynamayı' umut ettiğini dile getiren Merkel, iki ülkenin, 'Avrupa’nın, bizi uzun süre olumsuz etkileyecek bu krizden iyi ve sağlık içinde geçmesi' için çalışacağını dile getirdi.

Angela Merkel, Almanya-Fransa birliğinin Avrupa üzerinde olumlu bir etkisi olduğunun altını çizerek, bunun AB’nin gelişimi için pozitif ivme kazandırabileceğini vurguladı.

Ayrıca Merkel açıklamasının devamında, Berlin ve Paris'in, AB’nin ekonomik canlanması için bir fonun kurulması girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, "Önümüzde uzun bir yol olsa da bir çözüm bulmamızı umuyorum" dedi.