image

PeyamaKurd - Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cidde'deki iki günlük Körfez turu kapsamında Suudi yetkililerle bir araya geldi. Başbakan Scholz, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir görüşme gerçekleştirdi. Scholz'un bu ziyaretinin ilk olduğuna dikkat çekildi.

Cidde'de bir araya geldn Veliaht Prens ve Scholz, bölgeyi ve dünyayı ilgilendiren çeşitli ekonomik ve siyasi dosyaları masaya yatırdı. Alman Şansölyesi Scholz'un ziyareti Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'ı da içeriyor.

Ziyaretinin ardından ülkesine dönecek olan Scholz'a çeşitli ekonomik sektörlerden temsilcilerin yer aldığı büyük bir heyet eşlik ediyor.

Başbakan Scholz, Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı'nda Mekke Valisi Prens Halid el- Faysal, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, Mekke Bölgesi Emniyet Müdürü Tümgeneral Salih el-Cabiri, Suudi Arabistan’ın Almanya Maslahatgüzaraı Muhammed ed Davas ve Mekke bölgesindeki Kraliyet Protokol Ofisi Müdürü Ahmed bin Abdullah tarafından karşılandı.

Alman hükümetinden bir kaynak ise bu ziyarete ilişkin AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu, Ukrayna'daki savaşın neden olduğu değişim süreci bağlamında Almanya Şansölyesi’nin bölgeye ilk ziyareti” mesajında bulundu.