image

PeyamaKurd - Avrupa'daki son gelişmelere ilişkin açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle Avrupa’nın tarihin en zor durumunda bulunduğunu ifade etti.

Video konferans yoluyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Merkel, Kovid-19 virüsünün hala kaybolmadığını ancak bu virüs ile daha iyi bir şekilde yaşamanın öğrenildiğini belirtti.

Angela Merkel, "Avrupa'nın tarihinin en zor durumunda olduğunu biliyoruz" diyerek, bunu ekonomik verilerden gördüklerini vurguladı.

Süreci değerlendiren Alman Başbakanı, Almanya’nın üstlendiği AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nda Kovid-19 krizinin üstesinden gelinmesinin gündeme alındığını kaydetti.

Merkel, gelecekle ilgili iklimin korunması ve dijitalleşme konularının da yer aldığını anlatarak, bu konularda AB Komisyonu’ndan öneriler beklediklerini vurguladı.

Öte yandan AB’de mali konularda anlaşma sağladıktan sonra AB Komisyonu’nu göç politikasına ilişkin de önerilerde bulunacağını aktaran Merkel, göç politikasında ilerleme sağlanmasının olumlu olacağına dikkat çekti.