image

PeyamaKurd - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD’nin İran ile yeni ilişkiler kurarak nükleer anlaşmaya tekrar dönmesi gerektiğini söyledi.

Der Spiegel dergisine açıklamalarda bulunan Maas, bunun için İran’dan beklentilerinin olduğunu belirterek, "Bizim de çıkarımıza olan bir tür ilaveler içeren nükleer anlaşma olması gerekecek. İran'dan net beklentilerimiz var; nükleer silah olmayacak, aynı zamanda tüm bölgeyi tehdit eden balistik füze programı da olmayacak” ifadelerini kullandı.

Anlaşma için Fransız ve İngiliz meslektaşlarıyla görüştüğünü vurgulayan Maas, anlaşmayı işaret ederek “İran'ın da bölgede oynayacağı farklı bir rol var. Bu anlaşmaya tam da İran'a olan güvensizliğimizden dolayı ihtiyacımız var. Bunu zaten Fransız ve İngiliz meslektaşlarımla görüştüm” açıklamasında bulundu.

Maas, İran’la müzakereler için ABD’nin yaptırımları hafifletmesinde yarar var diyerek, "ABD ve İran'ın bir araya (müzakere masasına) gelmesi gerekiyor. İran'ın gelecek yıl cumhurbaşkanlığı seçimleri olacağı için zaman azalıyor” dedi.