image

PeyamaKurd- Hamburg Parlamentosu Sol Parti eş sözcüsü Cansu Özdemir, Türkiye’nin uluslararası hukukta savaş suçu işlediğini söyledi.

Hamburg Parlamentosu Sol Parti eş sözcüsü Cansu Özdemir, Türkiye’nin Rojava'da gerçekleştirdiği askeri harekata karşı Avrupa Birliği'nin (AB) daha kararlı ve daha sert yaptırımlar uygulaması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik tutumunu “saldırganca” olarak niteleyen Hamburg Parlamentosu Sol Parti eş sözcüsü Cansu Özdemir, Türkiye’nin tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar uluslararası arenada yalnızlaştığını belirterek, şu görüşlere yer verdi:

Avrupa Ülkelerinin Tutumu İyi Ancak Yetersiz

“ Türkiye’ye yönelik bu kadar kınama mesajları, bu kadar yaptırımlar yapıldı. Daha çok yaptırımların gelecek günlerde yapılacağını düşünüyorum. Fakat Avrupa bu konuda daha aktif olabilir. Mesela AB ortak bir silah ambargosu kararlaştırabilir. Bu adımı yetersiz buluyorum, sonuçta bir hafta içinde korkunç insan hakları ihlalleri yaşandı.

Katliamlara Rağmen, Erdoğan Hala Gülerek Avrupa’yı Tehdit Ediyor

Serêkaniyê'de sivillerin konvoyu bombalandı, Kürt siyasetçi Hevrin Xalef katledildi. Bunları göz önünde bulundurarak AB daha kararlı ve daha sert yaptırımlar uygulamalı. Erdoğan hala gülerek AB’yi tehdit ediyor.

Avrupa Toplumu Kürtlere Destek Veriyor

Devletlerin yaklaşımını değerlendirdim. Bu adımları önemli, fakat yetersiz buluyorum. Ama kıymetli bulduğum Avrupa toplumunun dayanışması. Bütün partilerde büyük bir dayanışma görüyorum, Almanya’da her gün düzenlenen protesto yürüyüşlerine binlerce insan katılıyor. Özellikle Alman gazetecilerin yorumları ve yazılarını çok önemli buluyorum. Çünkü Kürtlerin taleplerini her gün yoğun bir şekilde gündeme getiriyorlar ve birçok gazeteci de Rojava’daki kazanımların korunması gerektiğini belirtiyor.”