image

PeyamaKurd - Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel video konferans yoluyla bir araya geldi.

Dörtlü zirve görüşmesinde Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin detaylar masaya yatırıldı.

Zirve görüşmesine ilişkin Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Ermenistan Başbakanı Nicole Paşinyan’ın video konferans yoluyla bir araya geldiği ifade edildi.

Yapılan açıklamaya göre, görüşmede Michel'in girişimiyle 14 Aralık 2021'de Belçika’nın başkenti Brüksel'de Cumhurbaşkanı Aliyev ve Başbakanı Paşinyan’ın katılımıyla gerçekleştirilen ortak toplantının önemine dikkat çekildi.

Ayrıca tarafların gerçekleştirdiği görüşmede, Brüksel’deki görüşmenin devamı olarak Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin normalleşmesine ilişkin detaylar ele alındı.

Görüşmede, tarafların insani meseleler, güven inşası, Azerbaycan’ın karşı karşıya olduğu mayın sorunu, iletişimin yollarının açılması, sınırların belirlenmesi ve barış görüşmelerinin başlaması dahil Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin çeşitli yönleri hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu vurgulandı.