image

PeyamaKurd - Türkiye'de pazar günü yapılan yerel seçimin kesinleşmemiş sonuçları AK Parti'nin 25 yıldır yönetimde olduğu Ankara'yı birkaç puanlık, yine aynı şekilde 25 yıldır yönetimde olduğu İstanbul'u da çok az bir farkla Millet İttifakı'nın CHP'li adaylarının kazandığını gösteriyor

Reuters'ın haberine göre AKP’ye yakın bir kaynak, "Ankara ve İstanbul en büyük öncelikti ama kaybedildi. Cumhurbaşkanı bunu yaptırımsız bırakmaz" ifadelerini kullandı.

Habere göre, Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım İstanbul'da rakibinin kendinden 25 bin civarında oyla önde olduğunu ifade edilirken, AKP’li yetkililer seçim sonuçlarına itiraz ettiklerini açıkladılar.

Erdoğan'ın 1994 yılında sürpriz şekilde İstanbul Belediye Başkanlığı'nı kazanmasının ardından İstanbul son 25 yıldır Erdoğan'ın partisinin elinde bulunuyor.

AKP’ye yakın bir kaynak, seçim sonuçlarının genel merkez ve kabinede sonuçlarının olabileceğini belirterek, "Cumhurbaşkanı bunu yaptırımsız bırakmaz. Ankara ve İstanbul en büyük öncelikti ama kaybedildi" ifadelerini kullandı.

AKP’li diğer bir kaynak ise İstanbul ve Ankara'nın son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, "Seçim sonuçları Türkiye genelinde iktidarın devamının onayı oldu, mesaj ‘iktidar devam etmeli' yönünde. Ama günün sonunda ne oldu derseniz, en önemli iki şehri kaybettik" diye konuştu.