image

PeyamaKurd - Bitlis Belediyesi hizmet binasının girişine Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetiminde iken asılan Türkçe ve Kürtçe tabela, yerel seçimleri kazanan AKP'li Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay'ın talimatı ile indirildi. İndirilen eski tabelanın yerine ise sadece Türkçe yazılı tabela asıldı.

HDP’li Bitlis Belediye Meclis üyeleri, meclis toplantısında bu duruma itiraz etmelerine rağmen AKP’li başkanın "siyasi" olarak değerlendirdiği Kürtçe tabelanın indirilmesi için talimat verdiğini kaydetti.

Belediyeye 27 Kasım 2016’de atanan atanan kayyım döneminde bile yerinde kalan Kürtçe tabelanın AKP'li Tanğlay tarafıdan indirtilmesi tepkilere neden oldu. 

BDP’nnin 23'üncü dönem Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, tepkisini sosyal medya hesabında göstererek, “Ey Bitlis’liler; Belediye başkanınızın, Belediyenin Kürtçe tabelasını indirdiğinden haberdar mısınız? Kayyumun bile indirmediği tabelanın indirilmesine bir cevabınız yok mu? Gittiğiniz yerde bunun nedenini soranlara vereceğiniz cevabınız var mı?” ifadelerini kullandı.