image

PeyamaKurd - AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MKYK Toplantısı sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Çelik, Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'ın Türkiye ziyaretiyle ilgili, “Açıklamaları yadırgıyoruz, bunlar kasıtlı. Pompeo da Bolton da PYD'nin Kürtleri temsil etmediğini ve bir terör örgütü olduğunu bilmektedir” ifadelerini kullandı.

Suriye meselesinin her MKYK ve MYK toplantısında gündem olduğunu belirten Çelik,

“Suriye'de ortaya çıkan tablo siyasi, ekonomik olarak, göç meselesiyle ilgili olarak insani olarak etkilemektedir. Kuşkusuz karşımızdaki kişilerin mevkilerine baktığımızda hakim olduklarını düşündüğümüz dosyaları söz konusu ettiğimizde ortaya çıkan sözleri son derece yadırgadığımızı belirtmek isterim.

‘Kime haddine düşmüş dokunmayın demek’

Bolton da PYG/YPG'nin Kürtler'i temsil etmediğini apaçık bilmektedir. Geçmişte Afganistan'da nasıl bir işbirliği yapılmışsa aynı hatayı maalesef tekrarlıyorlar. Burada net bir tablo vardır. Türkiye Cumhuriyeti NATO müttefikidir. ABD'nin aklına müttefik deyince bölgede Türkiye'nin gelmesi gerekir.

Bölgede Kürt kardeşlerimizin hamisi olabilecek bir devletten bahsedilecekse bu Türkiye Cumhuriyeti’dir. Türkiye içindeki Kürtlerle ilgili bize bir mesaj vermek kimsenin haddine değil. Türkiye demokratikleşme meselesini yüksek bir performans göstererek bu süreci geride bırakmıştır.

‘Kürtler'e dokunmayın, sahip çıkın’ diyenlerin kesinlikle şunu örtmek için yapıyordur,onun ajandasında terör örgütlerine karşı gündem vardır ama bölgedeki Kürt kardeşlerimize karşı negatif bir gündemleri vardır. Kimin haddine düşmüş Türkiye Cumhuriyeti'ne Kürtler'e dokunmayın demek” ifadelerini kullandı.