image

PeyamaKurd - Suriye rejimi, Rusya ve İran destekli grupların İdlib'e operasyonları sebebiyle son 5 günde en az 80 bin sivil Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

Rejim, Rusya ve İran destekli grupların İdlib'e operasyonlarıyla beraber son 5 günde 80 binden fazla sivil Türkiye sınırı yakınlarına yerleşti.

Yaşanan gelişmeler üzerine edinilem bilgilere göre ise 80 bin sivilin Türkiye'ye alınmayacağı yönünde.İdlib'in güneyindeki operasyonlar devam ederken, bölgeden Türkiye sınırına doğru göç de sürüyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da 50 bin mültecinin daha Türkiye'te göç etme hazırlığında olduğunu duyurarak, “Zaten 4 milyon var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor" açıklamasında bulunmuştu.

Kızılay’ın, AFAD ve diğer sosyal yardım kuruluşlarının Hatay'ın Reyhanlı ilçesi karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Atme, Kah, Deyr Hassan ve Kefer Lusin gibi bölgelerdeki sınıra yakın kampları genişletme faaliyetlerinin sürdüğü, yeni gelen göçmenlerin de buralara yerleştirilmeye başlandığı ifade ediliyor.