image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ve NATO’nun çekildiği Afganistan'da, Kabil Havaalanı’nın işletilmesine yönelik Türkiye’nin amacı hakkında önemli bir açıklamada bulundu.

Akar, Türkiye'nin Kabil’deki havalimanının işletilmesi yönündeki asıl amacını, “Afganistan'ın izole bir devlet haline dönüşmesine engel olmak” diye yorumladı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Pakistan’da bulunan Akar, burada Afganistan’a ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“Kabil'deki havaalanının kapatılması durumunda ülkedeki diplomatik misyonların tamamının çekileceğine yönelik açıklamalar var. Böyle bir şeyin Afgan kardeşlerimiz için arzu edilen bir durum olmadığını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle biz havaalanının açık kalmasının faydalı olacağına yönelik görüşlerimizi paylaşmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde bu konu şekillenecek. Bizim herhangi bir şekilde Mehmetçiği tehlikeye atmak gibi durumumuz söz konusu olamaz. Bu temaslarımız bu bakımdan son derece önemli. Bunu ilgili bakanlık, kurumlarımızla koordineli bir şekilde sürdürüyoruz.”

Akar, Türkiye’nin gündemini meşgul eden Afgan mülteciler hakkında ise şu değerlendirmede bulundu:

“Yerinde ve zamanında her türlü tedbir alındı, alınmaya devam ediliyor. Son gelişmelerden sonra İran sınırında olası bir hareketliliğe karşı tedbirlerimizi bir kez daha gözden geçirdik, ilave tedbirler aldık. Çalışmalarımız yoğun şekilde devam etmektedir. İlgili arkadaşlarımız büyük bir fedakarlık ve kahramanlıkla tüm hudutlarımızın olduğu gibi İran hududunun da korunması konusunda elinden gelen her türlü gayreti gösterdi, gösteriyor. Maalesef bu konu ile ilgili gerçekleri yansıtmayan, İran sınırı ile alakası olmayan veya ilgisiz bazı görüntüler paylaşılarak kamuoyunda farklı bir algı oluşturulmak isteniyor. Oradaki birliklerimiz, Mehmetçik sınırlara hakimdir, bu konuda yapılması gereken ne varsa yaptı, ilave tedbirlerle yapmaya devam ediyor.”