image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hafter’in Türkiye’ye sarf ettiği tehdit mesajlarına yanıt verdi.

Akar, Libya’da bulunan Türk unsurlarına olası bir saldırıda Hafter güçlerinin hedef alınacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar. Herkes aklını başına toplasın.”

Akar, dün beraberindeki üst düzey heyetle Libya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirerek askerlerle bir araya geldi.

Akar, "Darbeci ve dış mihrakların piyonu, başkalarının oyuncağı Hafter, BM tarafından tanınan meşru Milli Mutabakat Hükümeti’nin daveti ve ikili anlaşmalar çerçevesinde bölgeye gelmiş, askeri eğitim iş birliği, yardım, danışmanlık desteği sağlayan Türk askerini, TSK unsurlarını doğrudan hedef alan hezeyanlar içinde görülmeye başlanmıştır” ifadesini kullandı.

“Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar”

Hafter’in Libya’da akan kanın sorumlusu olduğunu vurgulayan Akar,konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu savaş suçlusu, cani, yani katil Hafter ve destekçileri bilmelidirler ki Türk unsurlarına yapılacak herhangi bir saldırı girişiminde katil Hafter unsurları her yerde meşru hedef olarak görülecektir. Bunu akıllarına soksunlar. Böyle bir hareketi yaptıktan sonra kaçacak yer bulamazlar. Dolayısıyla herkes aklını başına toplasın.”