image

PeyamaKurd - Rojava’da (Batı Kürdistan) kurulacak gözlem noktaları hakkında konuşan Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD'li askeri ve sivil muhataplarımıza rahatsızlığımızı tekrar tekrar ifade ettik" ifadesini kullandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'nin Suriye'nin kuzey sınırında gözlem noktaları kurma planından duydukları rahatsızlığı ABD'li muhataplarıyla paylaştığını vurgulayarak, "Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceğini düşünüyorum" sözlerine yer verdi.

ABD-YPG ilişkisine değinen Akar, ilişkilerinin bir an önce kesmesini beklediklerini vurgulayarak şunları dile getirdi, “Bu tür uygulamaların bölgedeki karmaşık durumu çok daha karmaşık hale getireceğini düşünüyorum. Dolayısıyla bunlara gerek olmadığını da ifade etmek istiyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, sınırlarının ötesinden gelebilecek her türlü risk ve tehdide karşı gerekli tedbirleri alacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

Diğer taraftan daha önce ABD’li bakan Mattis, Suriye’nin kuzeyinde gözlem noktaları oluşturulduğunu açıklayarak, “Bu bir değişiklik. Suriye sınırı boyunca bazı yerlerde gözlem noktaları kuruyoruz. Çünkü bizim faaliyette bulunduğumuz alanda bir gelişme olursa Türkleri arayıp onları uyaran biz olmak istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.