image

PeyamaKurd - Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılmasıyla ilgili Türkiye Adalet Bakanlığı, AİHM kararının tercümesini mahkemeye yolladı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Demirtaş'ın avukatlarından Mahsuni Karaman, AİHM'in Demirtaş hakkındaki kararı hatırlatılarak aynı gün tahliye için başvuruda bulunulduğu, mahkemenin ise AİHM kararının tercümesi sonrasında karar vereceğini bildirdiğini dile getirdi.

Avukat Karaman’ın AİHM kararının tercümesinin 29.11.2018 itibariyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştığının belirterek, "Yargı makamlarının Demirtaş ile ilgili AİHM'ce verilen kararı tartışma veya bu kararın aksine bir karar verme yetkisinin —Sözleşmenin 46.Maddesi ve Anayasanın 90/5 maddesi uyarınca- bulunmadığının, derhal tahliye kararı dışındaki her türlü kararın hukuk dışı ve görevi kötüye kullanma olacağının altını çizerek Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nden bir an evvel Sn. Demirtaş'ın tahliyesine karar vermesini beklediğimizi değerli kamuoyunun bilgisine sunarız” açıklamasına yer verdi.