image

PeyamaKurd - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki karara ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bana göre bu siyasi bir karar. Yargı böyle bir şey yapmamalı. AİHM'de Büyük Daire'ye (temyiz) gideceğiz” ifadesini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Selahattin Demirtaş ile ilgili aldığı kararını değerlendiren Çavuşoğlu, açıklamasında, ''Birincisi AİHM Demirtaş hakkında daha önce farklı karar almıştı ikincisi ise bana göre bu siyasi bir karar. Yargı böyle bir şey yapmamalı. AİHM'de Büyük Daire'ye (temyiz) gideceğiz. Üçüncüsü AİHM kararlarını uygulamayan bir çok AB ülkesi var. Yunanistan'daki Türk azınlığın AİHM kararına rağmen dernek isimlerinde Türk ismi kullanamaması örneğin. Atina bunu 10 yıldır uygulamıyor. Kimse Yunanistan'a baskı yapıyor mu?" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, konunun siyasetten ziyade hukuk ve yasa olduğunu belirterek, Demirtaş'ın doğrudan örgüte üyeliği bulunmasa dahi PKK'yi desteklediğini gizlemediğini vurguladı.

Türkiye'de çözüm süreci döneminde yürütülen görüşmelere ilişkin konuşan Çavuşoğlu, bunun sonuç olarak işe yaramadığını ve gelecekte de işe yarayacak gibi olmadığının altını çizdi.