image

PeyamaKurd - Afrika’da 2014 yılında baş gösteren Ebola salgınında iki yıl içinde 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmişti. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yeniden baş gösteren ebola salgınına yönelik açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ebola salgınının yayılma riskinin yüksek olduğunu ifade ederek, en kötü durumla karşılaşmak için hazır olduklarını belirtti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne salgının daha fazla yayılmadan önlene bilmesi için aşı göndereceklerini ifade eden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla salgının önüne geçmek için büyük çaba gösterdiklerini dile getirdi.

Salgının yayılma riskini göz önüne alan DSÖ'nün Acil Müdahaleden Sorumlu Müdür Yardımcısı Peter Salama ise yaptığı açıklamada, "Salgının uzak kırsal bir bölgede ortaya çıkmış olması bunun yayılma süresi bakımından bir güven verse de vakaların 60 km’lik bir alan içerisinde üç ayrı noktada rapor edilmiş olması bizi düşündürüyor” ifadesine yer verdi.

Yaklaşık son 40 yıldır özellikle Orta ve Batı Afrika'da en çok öldüren hastalıklar arasında ilk sırada yer alan Ebola salgını, Batı Afrika'da, 2014'te baş göstermesi ile birlikte salgında iki yıl içinde 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Nisan ayından bu yana Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde şimdiye kadar 32 şüpheli veya doğrulanmış vakaya ilişkin Sağlık yetkilileri, öncü aşıların salgını önlemesi konusunda ümitli olduğu belirtiliyor.