image

PeyamaKurd - Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar, Afganistan’ı İran üzerinden Türkiye'ye bağlayacak kara koridoru açılması için Ankara ve Tahran ile anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz pazar günü Antalya Diplomasi Forumu’nda (ADF) Türk ve İranlı mevkidaşları Mevlüt Çavuşoğlu ve Muhammed Cevad Zarif ile görüştüğünü söyleyen Atmar, her üç ortaktan da yapıcı teklifler geldiğini ve iyi bir anlaşmaya vardıklarını vurguladı.

“Anlaşmaya vardık”

Barış süreci, terör ve organize suçlarla mücadele ve güvenlik ve ekonomik iş birliği olmak üzere üç önemli başlığı görüştüklerini belirten Atmar, barış sürecini ve aralarındaki iş birliğine olan bağlılıklarını teyit eden üç bakanın sahada ortaklık geliştirmeye yönelik adımlar atma konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Türkiye’nin ABD kuvvetlerinin önümüzdeki eylül ayında Afganistan'dan geri çekilmesinin ardından Kabil Havaalanı’nı koruma teklifinin önemini vurgulayan Afgan Bakan, Afganistan'daki uluslararası diplomatik varlığın devamlılığının ve ülkenin uluslararası toplumun güvenini kazanması için bunun gerekliliğinin önemine dikkat çekti.