image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sürecini ele alan Uluslararası Af Örgütü, dünyanın dört bir yanında sağlık çalışanlarının deneyimlerini belgeleyen yeni bir rapor yayımladı.

Uluslararası Af Örgütü'nün bu raporuna göre, hükûmetlerin, Kovid-19’dan korumakta yetersiz kaldıkları sağlık çalışanları  ölümleri nedeniyle hesap vermesi gerektiği belirtildi.

Salgında 3 binden fazla sağlık çalışanı hayatını kaybetti

Salgının sürecinden bu yana olan gelimeleri ele alan rapor, bilinen sayılara göre tüm dünyada Kovid-19 nedeniyle 3 binin üzerinde sağlık çalışanının öldüğünü ortaya koydu. Gerçek sayıların ise bunun çok daha üzerinde olabileceği tahmin ediliyor.

Çarpıcı iddialara yer veren rapora göre Uluslararası Af Örgütü’nün incelediği 63 ülke ve bölgenin neredeyse hepsinde sağlık çalışanları, kişisel koruyucu ekipman miktarının son derece yetersiz olduğu vurgulandu.

Öte yandan raporda Af Örgütü, Kovid-19’la mücadele sürecinde güvenlik kaygılarını dile getiren sağlık çalışanlarının, gözaltına alınmaktan tutuklanmaya, tehditlerden görevden alınmaya kadar çok çeşitli misilleme biçimleriyle karşı karşıya kaldığını belgeledi.

"Kovid-19 dünyanın dört bir yanında yayılmaya devam ediyor"

Yayımlanan rapora ilişkin açıklamada bulanan Af Örgütü Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Araştırmacısı Sanhita Ambast, şu ifadelere yer verdi:

“Kovid-19 pandemisinin dünyanın dört bir yanında hızla yayılmaya devam ettiği bir dönemde, hükûmetleri, sağlık çalışanlarının ve ‘kilit çalışanların’ hayatlarını ciddiye almaya çağırıyoruz. Pandeminin en şiddetli noktasını henüz yaşamamış olan ülkeler, sağlık çalışanlarının haklarını koruyamayan ve bu nedenle yıkıcı sonuçlar yaşanmasına yol açan hükümetlerin hatalarını tekrarlamamalıdır.”