image

PeyamaKurd | ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Suriye'de IŞİD’in elinde tuttuğu son bölgelere operasyonlar başlattıklarını ifade ederek, "IŞİD’in Suriye'de toprak kontrol etmesinin ve artık halkı terörize etmesinin sonuna doğru geliyoruz” diye konuştu.

Nauert, Suriye'de IŞİD’e yönelik yaptıkları operasyonlara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Küresel Koalisyon, yerel müttefikler YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’in elinde bulundurduğu son bölgelere operasyonlar başlatıyor” ifadelerini kullandı. 

Nauert, son olarak:  “NATO müttefikimiz İsrail, Ürdün, Irak Türkiye ve Lübnan'la birlikte hareket ederek bu ülkelerin sınırlarının IŞİD’e karşı güvenli olmasını sağlayacağız. IŞİD’den temizlenen bölgelerin istikrarı için bölgesel partnerlerimizden daha fazla güç desteği, materyal ve kaynak desteği isteyeceğiz.

Başkan'ın da (Donald Trump) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la yaptığı görüşmede belirttiği gibi Suriye'de kalıcı ve güçlü ayak izimizi bırakacağız. Bu şekilde IŞİD’den temizlenen bölgelerin Esad rejimi ya da İranlı destekçileri tarafından sömürülmesine izin vermeyeceğiz.  ABD, gelecek politik anlaşmalarda Sünni Araplar, Kürtler, Hristiyanlar, Türkmenler ve diğer azınlıklar dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin isteklerinin karşılanması için çalışacaktır" dedi.