image

PeyamaKurd - İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "ABD, İngiltere, başka ülke olsun, onların yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Azerbaycan ziyareti kapsamında başkent Bakü'de mevkidaşı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarına karşı olduğunu belirterek, "Birleşmiş Milletler'in (BM) yaptırımlarına her ülke gibi biz de uyarız ama ABD olsun veya İngiltere olsun veya başka bir ülke olsun, AB olsun, onların bir ülkeye yönelik yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz” şeklinde konuştu.

“Her anlaşmayı söyleyemeyiz”

Çavuşoğlu, İran'ın köşeye sıkıştırılmasını ve yaptırımlara tabi tutulmasını da doğru bulmadıklarını vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu, "Nükleer anlaşmadan ABD'nin çekilmesini de biz doğru bulmadık. ABD bizim müttefikimiz. AB de böyle düşündü ve onlar devam ettiriyor."

Söz konusu Türkiye'nin Azerbaycan, İran, Rusya ve Irak'tan petrol ve gaz alımı yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, "İran'dan almayıp da o ihtiyacımı nereden alacağım? Azerbaycan'dan almazsam nereden alacağım? Uzaktan konuşmak kolay. Biz komşu ülkeyiz İran'la. İran'la her konuda anlaştığımızı söyleyemeyiz, farklı görüşlerimiz de oluyor ama biz bu tür yaptırımlara karşıyız ve bu ilkesel tutumdur” sözlerini dile getirdi.