image

PeyamaKurd- Türkiye-ABD Çalışma Grubu’nun ikinci toplantısı yapıldı. Ankara’da yapılan toplantı sonrası Türk Dışişleri Bakanlığı ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği ortak açıklama yayımladı.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda Türkiye ve ABD’nin Menbiç’te “güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri daha fazla işbirliği için bir yol haritasının ana hatlarının belirlediği” duyuruldu. 

Türkiye-ABD Çalışma Grubu, Çavuşoğlu ve dönemin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Şubat ayında Ankara’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kurulmuştu. Ortak grubun ilk toplantısı Mart ayında Washington’da gerçekleşmişti.

ABD ise YPG ve SDG’ye IŞİD’le mücadele kapsamında uzun süredir askeri destek veriyor. Menbiç’te askeri üssü de bulunan ABD’nin SDG’ye sağladığı silah desteği, Ankara ile Washington arasında gerginliğe sebep olan konuların başında geliyor.

Suriye Demokratik Güçlerinin bölgeden ayrılması için çağrıda bulunan Türkiye’nin, Afrin’e düzenlediği askeri operasyonun ardından bir sonraki hedefin Menbiç olduğunu açıklaması iki ülke ilişkilerindeki tansiyonu daha da artırmıştı. Ankara’nın Washington’a SDG’ye verdiği desteği sonlandırması için yaptığı çağrılar sonuçsuz kalırken, Türk ve ABD askerlerinin Menbiç’te karşı karşıya gelme riski endişelere neden olmuştu.

Ayrıca,Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo’nun ortak çalışma grubunun tavsiyelerini değerlendirmek üzere 4 Haziran’da bir araya geleceği belirtildi. Görüşmenin Washington’da yapılması planlanıyor.