image

PeyamaKurd - Çavuşoğlu ve Blinken'in gerçekleştirdiği toplantı sonrası Türkiye ve ABD'den ortak açıklama geldi. Açıklamada taraflar, iki ülkenin mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığında olduğuna değindi.

NATO ve Ukrayna savaşı ekseninde görüşmelerde bulunan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken arasındaki toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, "Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır" denildi.

"İkili iş birliğini açık ve yapıcı diyalog mesajı!

Açıklamada, tarafların, iki NATO müttefiki ve ortağı Türkiye ve ABD arasındaki güçlü iş birliğini teyit için Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması çerçevesinde New York'ta bir araya geldiği belirterek şu sözlere yer verildi:

"Türkiye ve ABD, mevcut jeopolitik sınamalar karşısında birlikte ve yakın çalışma kararlılığındadır. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye-ABD Stratejik Mekanizması kapsamında öngörüldüğü üzere, ikili iş birliğini açık ve yapıcı diyalog yoluyla geliştirmeyi hedeflemektedir."

Açıklamada, Blinken ve Çavuşolu görüşmesinde, savunma konuları, terörle mücadele, enerji ve gıda güvenliği, iklim değişikliyle mücadele alanlarında iş birliğinin artırılması ve ticari bağların güçlendirilmesine yönelik yöntemlerin ve somut adımların ele alındığı vurgulanarak, bölgesel konularda istişarelerin yoğunlaştırılması hususunda mutabık kalındığına değinildi.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne vurgu!

Ayrıca görüşme ile ilgili ortak açıklamada şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bakanlar ayrıca Rusya'nın kabul edilemez savaşına karşı Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne güçlü desteklerini teyit etmişlerdir. Bu çerçevede, Türkiye ve ABD savaşın sona erdirilmesini teminen bir çözüm bulunmasına yönelik desteklerini yinelemişlerdir."