image

PeyamaKurd - Karadeniz'de, ABD, Fransa, Norveç, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, İspanya ve Ukrayna'dan yaklaşık 2 bin askerinde katıldığı "Sea Breeze-2020" askeri tatbikatı başladı.  

Ukrayna-ABD ortak askeri tatbikatı "Sea Breeze-2020" Karadeniz’de başladı. 

Konuyla ilgili Ukrayna Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, tatbikata Türkiye'nin yanı sıra ABD, Fransa, Norveç, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, İspanya ve Ukrayna'dan yaklaşık 2 bin askerin katılacağı ifade edildi. 

Yapılan ortak tatbikatta 20'den fazla savaş gemisi, uçak ve helikopterin yer alacağı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle tatbikatın sadece deniz ve hava kısmının gerçekleştirileceği belirtildi. 

S-400'lü tatbikat gerçekleştirildi 

Bir yandan ABD-Ukrayna ortak tatbikatı sürerken, Karadeniz’de Rus ordusunda ani denetim kapsamında S-400 ve Pantsit-S1 hava savunma sistemleriyle tatbikat gerçekleştirildi. 

Buna göre Rusya ordusundaki ani denetim kapsamında gerçekleşen tatbikat sırasında, Kuban bölgesinde üslenen S-400 ve Pantsit-S1 hava savunma sistemleri, ‘düşmanın’ füze ve insansız hava araçlarıyla Karadeniz kıyısındaki kritik öneme sahip hedeflere düzenlediği saldırıyı püskürttü.