image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Lübnan’da görüştüğü mevkidaşı Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil'den 'Hizbullah' konusunda birbirine zıt açıklamada bulundu.

Pompeo, Kuveyt ve İsrail'den sonra Orta Doğu turunun son durağı Lübnan'a giderek başkent Beyrut'ta Lübnanlı mevkidaşı Cibran Basil ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Pompeo, Hizbullah'a yönelik sert eleştirilerde bulundu. Pompeo, "devlet kaynaklarını çalmakla" suçladığı Hizbullhah'ın "tutkuları" nedeniyle Lübnan halkının çile çekmeye mecbur bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Pompeo, Hizbullah'ın Lübnan halkının umutları önünde bir engel olarak durduğunu savunarak, Hizbullah'ı İran rejiminin gündemine hizmet etmek ve Lübnanlıların çıkarlarına karşı çalışmakla suçladı.

Diğer taraftan karşıt bir açıklamada bulunan Lübnan Dışişleri Bakanı Basil ise Hizbullah'ı savunarak, "Hizbullah'ın terör örgütü olmadığını ve halkın büyük desteğini alarak parlamentoya girdiğini teyit ettik." Sözlerine yer verdi.