image

PeyamaKurd - ABD ve İsrail savaş gemilerinin İran’a karşı güç gösterisinde bulunak için Hürmüz Boğazı’na giriş yaptığı açıklandı.

İsrail medyası, İsrail denizaltısının Mısır’ın onayıyla Süveyş Kanalı’nı geçerek Basra Körfezi’ne yöneldiğini, ABD’ye ait bir nükleer kapasiteli güdümlü füze denizaltısının ise USS Georgia ve iki güdümlü füze kruvazörü ile Hürmüz Boğazı’na giriş yaptığını iddia etti.

Öte yandan haber, geçişlerin Mısır’ın onayıyla gerçekleştiğini ve önceki hafta Süveyş Kanalı’nı geçen İsrail denizaltısının İran’a gözdağı vermeyi amaçladığını belirtti.

“Fahrizade suikasti üzerinden gelen tehditlere cevap”

İsrail medyası, ABD ve İsrail’in bu hamlesini, Muhsin Fahrizade suikastinin ardından İran’dan gelen tehditlere bir cevap olarak değerlendiriyor.

Haberde, aynı zamanda ABD donanmasına ait nükleer kapasiteli güdümlü füze denizaltısı USS Georgia ile iki güdümlü füze kruvazörünün de Hürmüz Boğazı’na girdiği belirtildi.

ABD donanması, bu gelişmeyi, Suudi Arabistan Hava ve Deniz Kuvvetler’iyle Basra Körfezinde ortak tatbikat düzenlenmesiyle izah etti.

Ayrıca bu haberlerle ilgili olarak İsrail ordusunun herhangi bir açıklamasının olmadığı kaydedildi.