image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlandığı Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı yapıldığını doğurladı. İlk iddialara göre ise 20 ABD askeri hayatını kaybetti. 

İran Devrim Muhafızları Ordusu ise, Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'ne balistik füzelerle yapılan saldırıya ABD'nin yanıt vermesi halinde, "çok daha sert ve ezici" karşılık verileceğini açıkladı.

 “İntikamın en şiddetli şeklini başlattık ve onlarca balistik füzeyi Ayn Esed askeri üssüne gönderdik” denilden açıklamada şu sözler yer aldı:

 “Bugün sabaha karşı tacizci Amerika’nın mazlum komutan Kasım Süleymani’ye karşı düzenlediği teröristçe saldırıya kahraman hava kuvvetlerimiz başarılı bir operasyonda onlarca balistik füzeyi terörist ABD’nin askeri üssüne gönderilerek yerle bir edildi. Operasyonun ayrıntılarını daha sonra paylaşacağız.”

İran Devrim Muhafızları Ordusu, ABD'nin Irak'taki üslerini vurduğu ve henüz teyit edilmemekle beraber ilk belirlemelere göre 20 ABD askerinin öldüğü iddiası var. 

'Devrim Muhafızları'ndan açıklama'

Fakat İran askeri kaynakları, İran devlet televizyonuna yaptıkları açıklamada en az 30 Amerikan askerinin yaralandığını iddia etti. Süleymani'nin halefi olan İsmail Kaani ise, "Şimdi bölgedeki Amerikalıların kemikleri ezildi ve daha yüksek sesle ağlıyorlar" dedi.

ABD'deki CNN ve NBC televizyon kanalları, İran Devrim Muhafızları'nın Telegram kanalı üzerinden, "İran topraklarının vurulması takdirinde Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri ve İsrail'i hedef almakla tehdit ettiğini" belirtti.

'Pentagon'dan açıklama'

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak'taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıkladı. 

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman gelişmelere ilişkin açıklama yaparak, "7 Ocak'ta ABD Doğu Yakası saatiyle akşam 5.30 sularında İran, Irak'taki ABD ve koalisyon kuvvetlerine bir düzineden fazla füze ile saldırı düzenledi. Bu füzelerin İran'dan fırlatıldığı ve ABD ve koalisyon askerlerinin konuşlandırıldığı El Esed üssü ile Erbil üslerini hedef aldığı açıktır. İlk hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

'!5 füze fırlatıldı'

Fox News Pentagon muhabiri Lucas Tomlinson'un Pentagon sözcüsünden aktardığına göre, "İran, Irak'a 15 balistik füze fırlattı. Bunların 10 tanesi  Al-Esad Hava Üssü, 1 tanesi Erbil'e isabet ederken diğer 4 füze ise başarısız oldu."