image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Brüksel'de bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile iş birliğindeki çıkarları temelinde ABD ile AB'nin Doğu Akdeniz'de gerginliğin kalıcı şekilde düşürülmesi için birlikte çalışacağını ifade etti.

Josep Borrell, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, toplantıda ele aldıkları konular arasında Doğu Akdeniz'in de bulunduğunu dile getirdi.

Görüşme ile ilgili konuşan Borrell, "Doğu Akdeniz konusunda gerginliğin kalıcı olarak düşürülmesi için Türkiye ile iş birliği ve karşılıklı çıkara dayalı bir ilişkideki çıkarlarımız temelinde (ABD ile) el ele vererek çalışacağız" ifadesini kullandı.

AB Temsilcisi Borrell, bu konuda önemli bir karar aldıklarını belirterek, "Sınamalar ve fırsatları değerlendireceğimiz bir forum olarak Çin konulu ABD-AB Diyaloğunu kurma konusunda mutabık kaldık" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Borrell açıklamasında insan hakları, güvenlik, ekonomi ve Çin ile yapıcı görüşmeler dahil birçok alanda ABD ile AB arasında üst düzey temas yapılacağını kaydetti.

Öte yandan Blinken ise, Çin ile ilgili ABD-AB Diyaloğu kurulmasında mutabık kaldıklarını doğrulayarak, "Pekin'e karşı birlikte çalıştığımızda en etkili yaklaşımı sergileyebiliriz" sözlerine yer verdi.