image

PeyamaKurd-   ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD gemilerine uluslararası sularda 100 metreden fazla yaklaşan gemilerin 'tehdit' olarak yorumlanacağını ve savunma prosedürünün uygulanacağını açıkladı.

Uluslararası sularda özellikle Çin ve İran savaş gemileriyle karşı karşıya gelen ve bazen 'tehlikeli' mesafeyi geçen yakınlaşmalarla ilgili ABD, tehdit niteliğinde bir bildiri yayımladı.

Pentagon tarafından duyurulan bildiride, Tüm gemilere, uluslararası sularda / boğazlardaki ABD deniz gemilerinden en az 100 metre uzakta güvenli bir mesafeyi korumalarını gerektiği belirterek, "Bir ABD deniz gemisine 100 metre içinde yaklaşan silahlı gemiler bir tehdit olarak yorumlanabilir ve yasal savunma önlemlerine tabi tutulabilirler"dedi.

Bir ABD yetkilisi, bildirinin ABD ordusunun hedefleme kurallarında bir değişiklik yapmadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD savaş gemilerine, çok yakın seyreden İran gemilerini vurma emrini verdiği belirtilmişti.

Basra Körfezi'nde tatbikat yapan ABD savaş gemileri, İran Devrim Muhafızlarına ait silahlı devriye gemileri tarafından taciz edilmişti.

Geçtiğimiz ay Trump, ABD Deniz Kuvvetleri'ne gemilerinin denizde taciz edilmesi halinde, İran'a ait tüm silahlı gemileri vurup yok etmeleri talimatını verdiğini söyledi.