image

PeyamaKurd - Minsk Anlaşmalarının ihtilaflı Donbas bölgesi için özel statüden bahsettiğini dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 'uygun bir sırayla' ile Ukrayna tarafının bu konuda ilerlemeye hazır olacağına inandığını ifade etti.

Kiev-Moskova arasındaki askeri gerilim sürerken ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ihtilaflı Donbas bölgesinin statüsüne ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

Bakan Blinken, Ukrayna'nın 'uygun bir sırayla' bölge için özel bir statüyle ilerlemeye hazır olacağına inandığını belirterek, bu statüye yönelik atılacak adımların Minsk Anlaşmaları uyarınca atılması gerektiğini ifade etti.

"Ukrayna, Donbas için özel statüde ilerlemeye hazır"

Krize neden olan bölge ile ilgili açıklamada bulunan Blinken, "Minsk Anlaşmaları, Donbas için özel statüden bahsediyor ve uygun bir sıralama ile Ukraynalıların (bu konuda) ilerlemeye hazır olacağına inanıyorum" sözlere yer verdi.

Açıklamasında, Washington ve Kiev'in MinskAnlaşmalarına riayet edilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduklarını ifade eden  Blinken, Ukrayna'nın doğusunda barışın tesis edilmesinin tek yolunun bu anlaşmalar olduğunu da vurguladı.

Ayrıca Bakan Blinken, Kiev yönetiminin 'Minsk Anlaşmalarının hükümlerine titizlikle bağlı olduğunu ancak Rusya'nın buna uymadığını da ileri sürdü.