image

PeyamaKurd - Geçtiğimiz Perşembe günü ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonun terör örgütü IŞİD’e karşı kullandığı Al-Tanf Üssü'ne insansız hava aracı ile saldırı düzenlenmiş, saldırının baş şüphelilerinin son dönemde bölgeyi karıştıran İran destekli milislerin olduğu ifade edilmişti.

İsmi açıklamayan ABD Merkez Komutanlığından bir askeri yetkili ise yaptığı açıklamada, "Suriye'deki Al-Tanf askeri üssüne füze saldırısı düzenlendi ve güçlerimiz arasında can kaybı olmadı. Saldırının İran destekli milisler tarafından düzenlenmiş olabileceğini düşünüyoruz soruşturma sürüyor” demişti.   

“İranlıların savaşa hazır olduğuna dair bir mesaj niteliği taşıyor”

İsrailli Yediot Ahronot gazetesi ise bugün yer verdiği bir haberde, Al-Tanf üssüne yönelik doğrudan yapılan saldırının ‘hem İsrail hem de Amerikalılar için İranlıların savaşa hazır olduğuna dair bir mesaj niteliği taşıdığını’ öne sürdü.

Gazete, saldırının, 2015 nükleer anlaşmasına olası bir geri dönüş konusunda Washington'a baskı yapmayı amaçladığını da belirtti.

El-Tanf üssü İran destekli milislerin mevzilerinden uzakta. El Tanf, terör örgütü IŞİD’in geri kalan güçleri hakkında bilgi toplamakla görevli İngiliz ve Fransız askeri istihbarat görevlisine ek olarak 400 askeri personeli de içeren küçük bir üs