image

PeyamaKurd - Moskova merkezli Stratejik Konjonktür Merkezi'nden askeri politika uzmanı Oleg Ponomarenko, Bolton’un, Türkiye ile ilişkilerde pek çok sorun olduğu açıklamasını değerlendirerek, Washington’un Ankara’ya kimden silah alması, kiminle dostluk kiminle de savaş yapması gerektiğini dikte etmeye çalıştığını ifade etti.

Gazeteci John Catsimatidis'a açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye'yi halen müttefik olarak gördüklerini ancak Rusya'dan S-400 hava savunma sistemini alması, İsrail ile kötü ilişkilerin ve Suriye'de yardımcı olmayı reddetmesinin ciddi sorun teşkil ettiğini ifade etmişti.

Rus haber ajansına konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Ponomarenko, "Elbette ABD kendi çıkarlarını güdüyor ve tavizde bulunmak yerine manipülasyon ve yıldırma politikasını tercih ediyor. Ancak taraflar birbirine bağlı, F-35 gibi geniş programları var. Amerikalılar bu konuda ani hareketler yapmak istemiyor, yoksa programı kesmek ve Türkiye'nin yerine başka bir ülkeyi aramak zorunda kalırlar" sözlerine yer verdi.

Ponomarenko, ABD'nin bu tür sert açıklamalarını belirli eylemlerin izlemesi gerektiğini dile getirerek, durumun karmaşık olduğunu ve son açıklamaların da bu duruma netlik kazandırmadığını vurguladı.