image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Türkiye gibi Hindistan’ın da Rusya’dan S-400 füze savunma sistemine almaması için tehdit etti. ABD’li yetkili, “NATO müttefikimiz Türkiye ile yaşadığımız çok ciddi tartışmaya bakın. Aynı endişeler Hindistan'ın S-400'leri satın alması halinde de geçerli olacaktır" ifadesini kullandı. 

Washington yönetimi, Rus füze savunma sistemi S-400'ü almak isteyen ülkelere karşı savaş açtı. ABD, Türkiye gibi Hindistan'ın da Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın alması için baskı ve tehditlerde bulundu. 

Konuya ilişkin Hint haber ajansı Press Trust of India'da (PTI) yer alan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili bir grup Hint gazeteciye yaptığı açıklamada, Yeni Delhi yönetiminin Rus yapımı sistemi satın alma kararının olağan bir anlaşma olarak görülemeyeceğini ve anlaşmanın ABD-Hint askeri işbirliğini olumsuz etkileyeceğini ifade etti. 

S-400'lerin satın alınmasının ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşılık Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya'ya getirilen yaptırımları ihlal edeceğini vurgulayan yetkili, “NATO müttefikimiz Türkiye ile yaşadığımız çok ciddi tartışmaya bakın. Aynı endişeler Hindistan'ın S-400'leri satın alması halinde de geçerli olacaktır” şeklinde konuştu.