image

PeyamaKurd- Rex Tillerson "ABD, Menbic’in bizim müttefik kuvvetlerimizin kontrolü altında olmasını istiyor" ifadelerini kullandı.

 ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’nin Afrin’den sonra operasyon düzenleyeceğinin sinyalini verdiği Menbic’e yönelik yaptığı açıklamada  “ABD, Menbic’in bizim müttefik kuvvetlerimizin kontrolü altında olmasını istiyor. Başka herhangi bir gücün buraya tekrar girmesini istemiyoruz. Bu bizim tartışmalarımızın önemli noktalarından biri olacak. Ortak mekanizmada öncelikle Minbic konusunu ele alacağız” diye konuştu.

Tillerson'un açıklamasının devamında ise şunlar yer aldı: "Türkiye ziyaretine dair açıklamalarda bulunan Tillerson şunları söyledi: “Suriye’deki hedeflerimiz tamamen örtüşüyor. Hiçbir farklılık yok. Suriye'de bölünme olmadan çözüme ulaşmak istiyoruz. Burayı IŞİD’den kurtarmak, mültecilerin geri dönmemesini sağlamak, bağımsız ve demokratik Suriye'yi kurmak istiyoruz. Diğer terörist gruplara karşı da çalışmalarımızı sürdürdüğümüzde bir koordinasyon gerçekleştireceğiz ve o bölgelerde kim egemen olacak ona karar vereceğiz. Teröristleri temizledikten sonra buraları önceden oraları yaşayan insanlara geri vereceğiz."