image

PeyamaKurd - İspanya'nın başkenti Madrid'te yapılacak NATO zirvesi önceki açıklamada bulunan ABD'li diplomat, İsveç ve Finlandiya'nın üyelik sürecine değindi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri Müsteşarı Karen Donfried, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusundaki meşru endişelerini tanıdıklarını belirterek, bu sorunların en yakın zamanda çözüleceğini düşündüklerini belirtti.

"Konuyu bu ülkelere bırakmak en iyisi"

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği başvurusu konusunda bir oturum gerçekleştirdi. Oturumun açılışında Komite Başkanı Demokrat Bob Menendez ile Cumhuriyetçi Jim Risch arasında Türkiye konusunda kısa bir atışma yaşandı.

Demokrat Senatör Menendez, Türkiye'nin söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine yaptığı itirazın Rusya'nın çıkarlarına hizmet ettiğini öne sürmesi üzerine Risch şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hem İsveç hem Finlandiya, bize Türkiye ile görüşmelerini iyi niyetle yaptıklarını bildirdiler. Bu konuyu bu ülkelere bırakmak en iyisi. Ama şunu da söyleyelim, bu konu bir an önce kapanmalı."

"Ankara, Helsinki ve Stockholm görüşme sözü verdi"

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılmasının ittifakı daha da güçlendireceğini kaydeden Karen Donfried ise Türkiye'nin dile getirdiği endişelere temas etti.

ABD'li diplomat Donfried, NATO Genel Sekteri Jens Stoltenberg'in de bu konuda Ankara, Helsinki ve Stockholm ile görüşme sözü verdiğine vurgu yaptı.