image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Llyod Austin, NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın ikinci gününde Irak ve Afganistan için açıklamalarda bulundu.

Auistin’in yapmış olduğu açıklamalar hakkında bir yazı kaleme alan Pentagon, ABD'li Bakan'ın mevkidaşlarına, ülkesinin Afganistan'daki savaşı bitirmek üzere başlatılan diplomatik sürece bağlı olduğunu aktardığı vurgulandı.

Austin'in ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020'de imzalanan anlaşmayı detaylı incelediklerini söylediğine işaret edilen açıklamada, "ABD'nin Afganistan'dan düzensiz ve aceleci bir çekilme gerçekleştirmeyeceği konusunda ittifaka teminat verdi" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Irak ile ilgili bir ifadeye vurgu yapılarak, Austin’in NATO'nun Irak'taki faaliyetlerini de takdirle karşıladığı belirtildi.

Austin'in, NATO'nun çabalarıyla Irak ordusunun kendi kendini idame edecek seviyeye getirebileceğine inandığı kaydedildi.

ABD, eski Başkan Trump döneminde Taliban ile anlaşarak, 15 Ocak 2021 itibarıyla Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e indirmişti. Anlaşmaya göre, ABD'nin mayıs itibarıyla tüm askerlerini Afganistan'dan çekmesi bekleniyor.