image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın görüşme talebini yanıtsız bıraktığı iddia edildi.

Gazeteci Barış Pehlivan, Akar’ın ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile görüşmek için randevu istediğini ancak talebinin görmezden gelindiğini söyledi.

Pehlivan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G20 Zirvesi öncesi Türkevi’nin açılışı için büyük bir heyetle gittiği ABD’den hayal kırıklığıyla döndüğünü, ve döndüğünde de “ABD’de bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı. Daha önce hiçbir ABD lideriyle bu durumu yaşamadım" ifadelerini kullandığını iddia etti.

Pehlivan yazısında, “Tamam, (Erdoğan'ın) randevusu yoktu da Biden ile görüşmedi. Tamam, ABD Başkanı ile buluşma ancak G20’ye nasip oldu. Tamam da farklı bir ton vardı Erdoğan’ın siteminde... Nedeni konusunda fikir verebilecek bir iddia var. Zira duydum ki Milli Savunma Bakanı’na büyük bir ayıp edilmiş. Yanıt bile verilmemiş” ifadesini kullandı.

Pehlivan’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Türkevi için New York’ta bulunan Türkiye heyeti içinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da vardı. Deniyor ki: Bakan Akar ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile de görüşmek için randevu talep etmiş. Ancak tam bir diplomatik nezaketsizlik örneği yaşanmış. Böyle diyorum, çünkü Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı’nın ABD’deki mevkidaşı ile görüşme talebini görmezden gelmişler. Olumlu dönüşü geçtim, ret yanıtı dahi vermemişler.

Bu, eskiye oranla çok kritik bir eşik. Acaba… Ondan mıdır ki Bakan Akar, Austin ile ne zaman iletişime geçse ‘daha yakın işbirliği’ çağrısında bulunuyor?”