image

PeyamaKurd - Donbas bölgesinde Rusya ile gerilimi artan Ukrayna'ya olan desteğini göstermek amacıyla ABD ordusunun Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşündüğü belirtildi.

Amerikan basınına açıklamalarda bulunan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, gelecek haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini dile getirdi.

Savaş gemilerinin gönderilme tarihi ile ilgili bilgi vermeyen yetkili, ABD Donanması'nın Karadeniz'de rutin olarak sürekli faaliyetlerde bulunduğunu fakat bölgeye savaş gemileri göndermenin "Moskova'ya, ABD'nin durumu çok yakından izlediği mesajını vereceğini" kaydetti.

CNN'nin yayımladığı haberinde Karadeniz'e savaş gemileri göndermek isteyen ABD'nin gemilerini boğazlardan geçirebilmek için bu niyet beyanını en az 14 gün önce Türkiye'ye bildirmek zorunda olduğu ancak bu bildirimin yapılıp yapılmadığının henüz bilinmediği ifade edildi.

Ayrıca yetkili açıklamasında, bölgede şu an herhangi bir saldırı beklemediklerini belirterek, bu durumun değişmesi halinde yeni gelişmelere hazırlıklı olacaklarını ve ABD hava unsurlarının Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında Rusya'nın eylemlerini takip noktasında gözetleme faaliyetlerine devam ettiğini burguladı.