image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'da "savaş suçu" işlediği görüşüne katıldığını belirten ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, söz konusu Amerikalı uzmanların Rusya'nın Ukrayna'daki "olası savaş suçlarını" belgelemek üzere çalışma yürüttüğünü ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmelerde bulunmak için basın toplantısı gerçekleştirdi.

Bölgedeki gelişmelerle ilgili açıklamasında Rusya'nın, Ukrayna'nın Mariupol şehrinde bir tiyatro binasını bombaladığını hatırlatan Blinken, içeride çocukların olduğunun belirtilmesi için tiyatronun önündeki kaldırımda devasa büyüklükte beyaz harflerle Rusça yazı yazıldığını ancak Rus güçlerin, bunu dikkate almadan saldırı düzenlediğini dile getirdi.

Bakan Blinken, Rus ordusunun aynı zamanda ekmek kuyruğunda bekleyen insanları hedef aldığını, hastane, sivil binalar ve meydanlara saldırı düzenlediğini belirterek, "O görüntüleri gören bizlerin olanları unutacağından şüpheliyim. Rusya'nın, Halep'e girmeden önce benzer taktikler kullandığını gördük. Halkın iradesini kırmak amacıyla bombardımanlarını artırdılar" ifadesini kullandı.

"Uzmanlar savaş suçlarını belgelendirme sürecindeler"

ABD Başkanı Joe Biden'ın önceki gün Rusya'nın Ukrayna'da savaş suçları işlendiğini söylediğini hatırlatan Blinken, "Kişisel olarak katılıyorum. Kasten sivilleri hedef almak bir savaş suçudur" dedi.

Blinken, görülen tüm yıkımlardan sonra, Rusya'nın orada savaş suçu işlediğinden başka türlü bir sonuca varmanın zor olduğunu söyleyerek, insan hakları aktivistleri, bağımsız medya ve sivil toplumla birlikte çalışarak bu savaş suçlarının belgelenmesini destekleyeceklerini kaydetti.

Ayrıca Bakan Blinken açıklamalarında,"Uzmanlarımız, Ukrayna'da işlenmiş olan olası savaş suçlarını değerlendirme ve belgelendirme sürecindeler" sözlerine yer verdi.