image

PeyamaKurd - ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in karar vermesi durumunda Ukrayna'nın işgali için yapılan hazırlıklara dair istihbarat bilgilerini Avrupalı müttefikleriyle paylaştığı belirtildi.

Bloomberg'de yer alan habere göre, söz konusu istihbarat bilgileri geçen hafta Washington'ın Putin'in niyetiyle ilgili endişeleri desteklemek için bazı NATO üyeleriyle paylaşıldı.

İlgili istihbarat notunda, Rus birliklerinin (Ukrayna sınırına yakın) farklı noktalarda yaptığı yığınak ve topçu birliklerini gösteren haritalar da yer aldı.

Müttefiklerle paylaşılan istihbarata göre, Rus birliklerinin yaklaşık 100 taktik taburla (potansiyel olarak 100 bin asker) Kırım, Rusya ve Belarus üzerinden Ukrayna'ya geçebileceği yönünde bir senaryo ortaya koyuyor.

Haberde Moskova'nın, SSCB sonrası dönemden beri benzeri görülmemiş bir ölçekte, on binlerce yedek askeri göreve çağırdığı bilgisi de paylaşıldı.

Rusya: Ukrayna’ya saldırmayı planlamıyoruz

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’yı “işgal etmeye” yönelik hazırlıklar yaptığıyla ilgili iddiaları değerlendirdi.

Peskov açıklamasında, “Biz ise Ukrayna’nın saldırı hazırlığında olduğunu söylüyoruz. Bu, doğru anlaşılması ve yorumlanması gereken ince bir ayrımdır” dedi.

Peskov, Rusya’nın herhangi birine saldırmaya yönelik bir plan hazırlamadığını savunarak, “Rusya’nın kimseye saldırmayacağını ve saldırgan planları olmadığını defalarca dile getirdik. Aksini iddia etmek ve ülkemizdeki Rus askerlerinin manevralarını bu tür planlarla ilişkilendirmek son derece yanlıştır.” diye konuştu.