image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya yönelik yaptırımları değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus oligarkların varlıklarının yanı sıra Rusya Merkez Bankasının dondurulan fonlarına da el konulabileceğini ve bunların Ukrayna için kullanılabileceğini ifade etti.

Dışişleri Bakanı Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde yaptığı konuşmada, "Rus oligarkların varlıklarına, yatlarına, villalarına ve banka hesaplarına el koymayı konuşuyoruz. Eğer bu prensibi kabul edersek bu devlet varlıklarına da uygulanabilir mi? Zira Rus Merkez Bankasına ait çok daha yüksek miktarda para dondurulmuş durumda." şeklindeki soruya, "Kısaca söylemek gerekirse evet." diye yanıt verdi.

Konuyu değerlendiren Antony Blinken sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu bizim hukukçularımızdan çalışmalarını istediğimiz bir şey; bu varlıklara el konulabilmesi için potansiyel olarak hangi yetkilerin olması gerekiyor? Ancak sadece bunlara el konulması için değil, aynı zamanda bu varlıkların Kongre üyesi Wilson'ın önerdiği şekilde kullanılması konusuna da bakıyorlar."