image

PeyamaKurd - Alman basınına Ukrayna sınırındaki kriz ile ilgili gelişmelere değinen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna-Rusya krizinde Rusya’yı uyararak, bir savaşın "korkunç ve yıkıcı sonuçları" olacağını dile getirdi.

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine röportajda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu krizin özünün Ukrayna ve bu ülkenin geleceği, toprak bütünlüğü ve bağımsızlığıyla ilgili olduğunu kaydetti.

Bakan Blinken, söz konusu geniş anlamda burada barış ve güvenlikle ilgili bazı ilkelerin tehlikede olduğunu vurgulayarak, bu prensiplerin iki dünya savaşından ve Soğuk Savaş'tan sonra ortaya çıktığına vurgu yaptı.

"Savaşın korkunç ve yıkıcı sonuçları olacak"

Açıklamalarında, "Bir ülke, başka bir ülkenin sınırlarını zorla değiştiremez" diyen Blinken, "Bir ülke, kiminle çalışılacağına ilişkin kararlarını ve politikalarını diğerine dikte edemez." değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Blinken, bir savaşın başta masum Ukraynalılar olmak üzere "korkunç ve yıkıcı sonuçları" olacağı uyarısında bulunarak, "Elbette bunun Rusya için birçok ciddi yaptırımları da içeren sonuçları olacaktır. Ancak bir savaş, aynı zamanda dünya için de ciddi bir meydan okuma olacaktır" dedi.

"Rusya'ya hızlı ve birlikte tepki vereceğimizi açıkça söyledik"

İkili müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu dile getiren Blinken şu sözleri kullandı:

"Birkaç gün önce Dışişleri Bakanı (Sergey) Lavrov ile gelecek hafta Avrupa'da tekrar bir araya gelmeyi önerdim. Birkaç gün sonra o, bunu kabul etti. Ben de ona 'Sizi görmekten mutlu olurum, tabii bu arada Rusya'nın Ukrayna'ya girmemesi şartıyla.' yanıtını verdim."

Ayrıca Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi durumunda hem Avrupa Birliği'ndeki (AB) hem de NATO’daki Avrupalı ortaklarla tamamen koordinasyon içinde uygulayacakları bir plan bulunduğu bilgisini paylaşarak, "Yaptırımlar, söz konusu olduğunda hızlı ve birlikte tepki vereceğimizi açıkça söyledik. Duruma göre de Ukrayna'nın savunmasını güçlendirmek için hızlı ve birlikte bir tepki verilecektir" dedi.