image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tarım ürünlerinin tedarik sorunu üzerine konuştu. ABD’li bakan Vladimir Putin’i, Ukrayna’nın tarımsal ihracatını Batı’ya karşı “şantaj” olarak kullanmaya çalışmakla suçladı.

ABD’li bakan, Odessa yakınlarındaki silolarda ve kentteki limana yanaşan gemilerde yaklaşık 20 milyon ton buğday depolandığını ifade etti.

Dünyada tarım ürünlerinin tedarikinde kriz yaşanırken, Rusya’nın ablukasının söz konusu buğdayın Odessa’dan çıkmasını engellediğini söyleyen Blinken şöyle devam etti: “Rus kuvvetleri, Ukrayna’nın en verimli tarım arazilerinden bazılarını ele geçirdi. Araçlara patlayıcı yerleştirdiler, hayati tarımsal altyapıyı yok ettiler. Bugün önde gelen gazetelerimizden birinde gördüğümüz gibi Rusya’nın, Ukrayna’nın tahıl ihracatını gasbettiğine, kendi menfaati için o ürünlerin çıkmasına izin vermediğine dair güvenilir haberler var.”

“Basit bir şekilde şantaj yapıyorlar”

Rusya’nın tarım ürünlerinin ihracatını engellemekle acı ve açlığı Ukrayna’nın ötesine taşıdığını anlaması gerektiğini dile getiren Blinken, “Yani bunların hepsi kasıtlı. Başkan Putin’in yiyeceklerin sevk edilmesini engellediğini ve sorumluluğu üzerinden atmak için de saldırgan bir şekilde propaganda makinesini kullandığını biliyoruz, çünkü dünyanın ona ve ardından yaptırımlara boyun eğmesini umuyor. Başka bir deyişle oldukça basit bir şekilde şantaj yapıyor” dedi.

Blinken son olarak, özellikle gıda krizinin Afrika üzerindeki etkilerine değinerek, “Başkan Putin’in doğru olanı yapmasını bekleyemeyiz” vurgusunda bulundu.