image

PeyamaKurd - Washington’da Temmuz ayında yapılacak ABD ve Hindistan dışişleri bakanlarının arasındaki görüşmenin en önemli konusunun, ABD’nin memnuniyetsizlikle karşıladığı Delhi ile Moskova arasındaki askeri işbirliğinin olacağı ön görülüyor.

Söz konusu ABD kaygılarından biri olan Moskova ile Delhi arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 8.2 milyar dolara ulaştı. Stokholm Uluslararası Barış Araştırması Enstitüsü'nün (SIPRI) verilerine göre iki ülke arasındaki ticarette silah ihracatının payı 2.2'den 1.9 milyar dolara düştü, sivil amaçlı ürünlerin genel hacimdeki payı ise yüzde 66'ya yükseldi.

ABD’nin endişesine yönelik konuşan Rusya'nın Delhi'deki ticari temsilcisi Yaroslav Tarasyuk, "Yıl içerisinde ticarette 10 milyar dolar çıtasını emin adımlarla aşacağımızı düşünüyorum. Rusya ve Hindistan'ın siyasi liderleri, karşılıklı ticaret hacminin 2025'e kadar 30 milyar dolara çıkarılması için talimat verdi. Bu rakama ulaşmak için her yıl yüzde 15 büyüme olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Hindistan, Rusya ile ticari ilişkilerin başlangıcı 65 yıl öncesine dayanan ve Rus menşeili ürünler için muazzam bir Pazar olarak kabul ediliyor. Bu durum, Rus enerji devi Gazprom ve Hint enerji şirketi GAIL arasındaki uzun vadeli anlaşmaya göre bu ayın başında gönderilmeye başlayan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) için de geçerli.

Hindistan ve Rusya arasındaki yakınlıkta ABD'nin en önemli kaygılarından biri, Hindistan Silahlı Kuvvetleri'nin 6 milyar dolar değerinde Rus yapımı S-400 Triumf hava savunma sistemlerini satın alma isteği. Washington'daki görüşmede de muhtemelen ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Hintli mevkidaşı Nirmala Sitharaman'ı Rus sistemlerinin yerine ABD yapımı Patriot sistemlerini satın alması için ikna etmeye çalışacak.