image

PeyamaKurd- ABD Savunma Bakanı James Mattis geçtiğimiz günlerde, ABD'nin Türkiye-Suriye sınırında bazı yeni “gözetleme kuleleri” inşa etme niyetinde olduklarını” söyledi. Söz kanusu kuleler, Kürt güçlerinin bulunduğu bölgelere yakın yerlerde olacak.

Mattis Washington’un bu plandaki amacının, Türk hükümetiyle Kürtler arasındaki gerilimi azaltmak olduğunu iddia ediyor. ABD ayrıca, “bulunduğumuz bir bölgeden gelen tehdit gördüğümüzde, Türkleri uyaracaklarını” belirtiyor. Farsnews yayınladığı bir haberde, “ABD’nin Kürtleri Rojava’da kurbanlık kuzu olarak kullandığını” yazdı.

“ABD, YPG ve Türkler için Suriye’ye gitmedi”

Bilindiği kadarı ile ABD, YPG ve Türk kuvvetleri arasındaki çatışmaların önlenmesi için Suriye'ye gitmedi. Eğer bir şey varsa bu, ABD'nin daha fazla imkanlara sahip olma niyetini ve savaş sonrası Suriye'yi işgal etmek için daimi bir kontrol sistemini faaliyete soktuğunu gösteriyor.

Ne yazık ki, ABD’nin tam olarak yaptığı şey de bu.  Amerika'nın bölgedeki çıkarları, Suriye’de savaş sonrası müttefik gruplarını kontrol ederek oradaki toprakları idare edeceğini gösteriyor. ABD, başarısız bir rejim değişikliği kampanyasının sonuçları için hazırlanıyor.  ABD, işgali uzatarak Suriye'de askeri operasyonlar yürütme politikasına devam etse bile yapabileceği şeyler konusunda hala sınırlı. 

“ABD, Kuzey’de varlığını sürdürmek istiyor”

İran, Suriye, Rusya ve Hizbullah'ın müttefik güçleri tarafından terör örgütü IŞİD'e karşı mücadelenin sona ermesi, Suriye’de ABD birliklerinin ve askeri karakolların varlığına ilişkin yasal bir gerekçeyi ortadan kaldırmıştır. Ancak Washington, Kuzey'de bir varlığı sürdürmeyi planladıklarını açıkça gösteriyor. Kürt güçleri ile ılımlı muhalifler de ABD’nin aynı şekilde kalmasını istedi.

Bütün bunların anlamı,

Rojava’da veya Suriye-Türkiye sınırında ABD'nin askeri varlığı yalnızca müttefikleri Kürt güçlerini desteklemek içindir.

ABD, Suriye ve müttefikleriyle çatışmaya sürükleyecek riskli bir proje hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Bu olanlar Suriye’de; özel Kuvvetler, Deniz topçu birimi, ileri hava kontrolleri ve diğerleri dahil olmak üzere, ABD askerlerinin sayısının neden artmakta olduğunu açıklıyor. Rojava’da bir düzineden fazla yasadışı askeri üsse yayılıyorlar - üstelik Suriye hükümetinden veya Birleşmiş Milletler’den herhangi bir davet almadan. Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın ABD’li askerlerin varlığının anlaşmazlığa siyasi bir çözüm getirmeyeceğini belirtiyor.

“Kürtleri kurbanlık kuzu olarak kullanıyor”

Washington'un münferit politikaları, Suriye'nin egemenliğine karşı saygısızlığı, İran ve Rusya ile savaşa dolaylı yollardan girişi… Uluslararası Yasaları da doğrudan etkiliyor. 

Mattis, Suriye'nin durumuyla ilgili olarak dünyaya ne istediğini söyleyebilir. Ancak ABD’nin kalıcı savaştan, işgalden ve kan dökülmesinden en çok yararlanan ülke.

Şimdi de Kürtleri kurbanlık kuzu olarak kullanıyor çünkü Sonsuza kadar Rojava’yı işgal etmek istiyor.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.