image

PeyamaKurd - ABD'den iki yıldır ilk kez Suriye'nin kuzeybatısında El Kaide ile bağlantılı cihatçılara hava saldırısı düzenlediği açıklaması geldi. Nusra liderliğindeki HTŞ safında savaşan Hurras ed Din'in liderlerinin hedef alındığı bilgisi paylaşıldı.

ABD Ordusu, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayeti Kaide'nin Suriye kolu Nusra Cephesi ile bağlantılı cihatçı grupların çatı örgütü Hayat Tahrir el Şam'a saldırdığını açıkladı. 

Açıklamada bulunan ABD Ordusu, "ABD güçleri bir eğitim merkezinde bulunan Kaide'nin Suriye liderliğine karşı saldırı düzenledi. Bu operasyon ABD vatandaşlarını, ortaklarımızı ve masum sivilleri tehdit eden dış saldırıların komplosunu yapan Kaide'nin Suriye kolu üyelerini hedef aldı" sözlerine yer verildi.

Öte yandan muhaliflerin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hava saldırısının Halep vilayetinde düzenlenildiğini ve Kaide bağlantılı cihatçı çatı örgütü Hurras ed Din'den (Dinin Muhafızları) 6 komutanın öldürüldüğünü söyledi.  Öldürülen Kaide liderleri arasında iki Tunuslu, iki Cezayirli, bir Mısırlı ve bir Suriyeli olduğunu belirtti.

1800 militanı bulunan Hurras ed Din, Kaide ile bağlantılarını koruyor ve HTŞ ile aynı safta savaşıyor. HTŞ gibi Hurras ed Din de Türkiye ile Rusya arasında varılan İdlib'in silahsızlandırılması uzlaşısını reddetmişti. HTŞ ocaktan beri İdlib'in büyük bölümü ile Halep ve Hama'nın İdlib'e komşu bazı bölgelerini kontrol ediyor.