image

PeyamaKurd - ABD Ulusal İstihbarat Direktörü (DNI) Avril Haines yıllık İstihbarat ve Ulusal Güvenlik Zirvesi’nde, terör tehdidine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Avril Haines, Somali, Yemen, Suriye ve Irak’tan kaynaklanan terör tehditlerinin Afganistan’dan gelebileceklerden daha büyük bir tehlike oluşturduğunu söyledi.

Haines açıklamasında, “ABD istihbarat yetkilileri, Afganistan’da terör gruplarının yeniden ortaya çıkıp çıkmayacağını yakından izliyor olsa da, şu anda terör gruplarından gelen tehdit açısında Afganistan’ı listenin başında öncelikli görmüyoruz. IŞİD için Yemen, Somali, Suriye ve Irak’a bakıyoruz. En büyük tehdidi burada görüyoruz” diye konuştu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin saflarından gelen,Afganistan'dan geri çekilmede yeterince hazırlıklı olunmadığı yönündeki suçlamalara sert bir tonla yanıt verdi.

Blinken açıklamasında, “Biz önceki yönetimden bir son tarih miras aldık, bir plan miras almadık. 20 yıl ve yüzlerce milyar dolarlık destek, ekipman ve eğitim yeterli gelmediyse, bir yıl, beş, 10 yıl daha nasıl bir fark yaratabilir?” ifadesini kullandı.