image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) kararı ile Katar'da silah depolama maksadıyla kullandığı 3 askeri üssünü kapattıldığı ve buradaki teçhizatı Ürdün'e naklettiği ifade edildi.

Askeri üslerle ilgili ABD ordusunun resmi yayın organı 'Stars & Stripes'te yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Katar'da bulunan ve silah depolamak için kullandığı 3 askeri üssü tahliye ederek buradaki teçhizatı Ürdün'e taşıdı.

Boşaltılan askeri üslerle ilgili Pentagon'ndan yapılan açıklamada, geçen ay ordunun Merkezi Es-Seyliye ile birlikte Güney Es-Seyliye ve Falcon adındaki mühimmat tedarik noktalarının kapatıldığı kaydedildi.

Ayrıca açıklama Es-Seyliye Üssü; tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları ve çeşitli teçhizatın bulunduğu 27 depo ile birlikte ABD'nin bölgede lojistik merkezlerinden biri olarak hizmet veriyordu.

Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) açıklamasında, 3 üsten nakledilen teçhizatın ve buradaki destek misyonunun artık Ürdün Bölge Destek Grubu'nun bir parçası olduğu vurgulandı.