image

PeyamaKurd - Washington yönetiminin terör örgütü El-Kaide'nin Kuzey Afrika yapılanması olan Mağrip El-Kaidesi'nin lideri Ebu Ubeyde el-Annabi hakkında sağlanacak nitelikli bilgi için 7 milyon dolar ödül koyduğu belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, örgütün eski lideri Abdelmalek Droukdal'ın 2020 Haziran ayında öldürülmesinin ardından geçen yıl kasım ayında örgütün başına el-Annabi'nin getirildiğini ve bu ismin başına "Adalet İçin Ödül" programı kapsamında ödül konulduğunu duyurdu.

Bu çerçevede ABD Başkanı Biden yönetimi, el-Annabi'nin bulunduğu yer ya da kimliğinin teşhis edilmesini sağlayacak yönde verilecek bilgi için 7 milyon dolar ödül belirledi.

Fransa, haziran ayında Mağrib El Kaidesi'nin lideri Abdelmalek Droukdal'ın öldürüldüğünü duyurmuştu. Örgüt kasım ayında "Ebu Ubeyde el-Annabi" ismiyle anılan kişiyi yeni lider olarak açıklamıştı.

Mağrib El-Kaidesi, daha önce El-Kaide'ye katıldığını açıklayan ‘Davet ve Savaş Selefi Cemaati’nin kalıntıları üzerine 2006'da kurulmuştu. Örgüt o zamandan bu yana Afrika'daki Sahel bölgesine özellikle Mali'nin kuzeyine doğru faaliyetlerini genişletmişti.